Milí fanúšikovia najznámejšieho čarodejníckeho príbehu a kvalitného humoru, už čoskoro si prídete na svoje, a to aj bez hop-šup prášku! V sobotu 25. septembra totiž do Domu kultúry prilieta jedinečné parodické predstavenie Riddikulus, z dielne združenia mladých divadelníkov OZ Artefakt. Príďte sa s nami zabaviť!

„Predstavenie Riddikulus je úplne zjavná paródia na celosvetovo známy kult Harryho Pottera, a to na komplet celú túto ságu – všetkých 8 filmov a 7 kníh,” hovorí režisér inscenácie Pavol Viecha a v skratke približuje dej predstavenia. „Príbeh je o troch kamarátoch (keďže v našej inscenácii vystupujú iba traja herci), ktorí na úvod predstavenia zistia, že jeden z nich vôbec nepozná príbeh Harryho Pottera. Toto samozrejme považujú za prehrešok voči spoločnosti a rozhodnú sa mu prehrať celý ten príbeh, od prvého dielu až po posledný, pri čom sa samozrejme vyskytnú aj nejaké problémy.”

Okolnosti vzniku predstavenia smerujú k platforme zastrešujúcej mladých divadelníkov. „Nápad na inscenáciu nevznikol v mojej hlave, ale v hlavách predstaviteľov OZ Artefakt. Tí ma ako divadelného režiséra oslovili, aby som sa zamyslel nad tým, či je možné zinscenovať túto ságu v podobe divadelnej hry. Mojou reakciou bolo, že je to tak zlý nápad, že to vlastne musí byť dobré,” spomína Viecha na úsmevný začiatok, ktorý ale charakterizuje mnoho úspešných paródií.

Využitie tak známeho námetu, ako je Harry Potter, bolo pre Viechu osobnou výzvou. „Keď sa povie Harry Potter, väčšina ľudí pozná jeho príbeh, kontext tohto príbehu a to, ako tento príbeh skončí. A mňa, ako režiséra, nesmierne zaujímalo, či je možné tento príbeh spracovať tak, aby diváka stále prekvapoval.” Riešením tejto otázky sa na koniec stal hlavný ťahač tohto jedinečného predstavenia – humor. „V našom predstavení môže divák vidieť veľa zábavy a srandy. Myslím, že tá sranda bude komunikatívna nielen pre dôsledných znalcov príbehu Harryho Pottera, ale aj pre človeka, ktorý len tuší, o čom to môže byť, alebo dokonca pre človeka, ktorý o tomto príbehu nevie vôbec nič. Ten humor nepramení z interných vtipov, ktoré by boli zrozumiteľné iba pre skalných fanúšikov, nie je vulgárny či jednoduchý – sú tam vtipy, ktoré sú skôr úsmevné, ale aj také, ktoré útočia viac na intelekt,” približuje Viecha cieľovú skupinu, ktorej požiadavky sú jedine chuť dobre sa zasmiať a vek nad 15 rokov.

Voľba tohto žánru však mala aj rôzne praktické odôvodnenia: „Samozrejme sme mali šancu spracovať to navážno, prípadne spraviť nejakú našu príbehovú nadstavbu v podobe 8. či 9. dielu. Ja si však myslím, že hocijako by sme sa snažili, vyznelo by to skôr smiešne.” Ako príklad Viecha uvádza známe divadelné predstavenie Harry Potter and the Cursed Child, ktoré polarizovalo celú fanúšikovskú základňu a vyšlo aj v knižnom prevedení. „Keď sa pozriete na megaprojekt z Anglicka v podobe divadelnej hry, ktorá má byť oficiálnym pokračovaním Harryho Pottera, je z toho cítiť nesmiernu prípravu a veľa peňazí, najmä pri výtvarnej zložke, scénografii, kostýmoch či svetlách.”

„Neviem si predstaviť, že by na Slovensku dokázala nejaká divadelná inštitúcia takýto projekt pokryť,” rozvíja myšlienku Viecha, „najmä nie na princípe, na akom funguje naše predstavenie, ktoré má ambíciu byť zájazdovým predstavením a hosťovať v cudzích priestoroch, kde sa na technické vybavenie spoliehať nedá. Takže logicky to, čo mi s tým jediné zostávalo spraviť, je postaviť to celé na hlavu a nebrať to tak strašne vážne.”

KEDY? 25.9. (sobota)
Štart: 19:00 hod.
Miesto: Dom Kultúry Štefánikova 99/72, Poprad

Odklik na našu fanpage: https://www.facebook.com/riddikulus.sk

Odklik na popradský event: www.fb.com/events/738571013503826

Vstupenky: bit.ly/Riddikulus2021

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu