Žinčica, kedysi známa ako obľúbený slovenský nápoj salašníkov, dnes už dostupný aj pre bežných ľudí. Na Slovensku si zdravú žinčicu aj ďalšie produkty z ovčieho mlieka kúpite už úplne bez problémov. Vedeli ste, že tieto produkty majú množstvo prospešných účinkov na naše zdravie a dámy pozor, aj na krásu?

Žinčica – tradičný slovenský nápoj

Hoci je žinčica „len“ vedľajším produktom pri výrobe ovčích syrov, na naše telo má veľmi pozitívne účinky. Vyrába sa zo srvátky, ktorá vzniká práve pri výrobe syrov. Srvátka sa zahrieva dovtedy, kým sa z nej vyzrážajú bielkoviny a zachytí mliečny tuk. Tie sa potom oddelia, rozbijú a vznikne už oddávna známy nápoj žinčica.  

Skvelá podpora imunity

Keďže žinčica obsahuje prospešné baktérie mliečneho kvasenia a prírodné probiokultúry, na náš organizmus ma výborné účinky, ktoré podporujú imunitný systém človeka. To však nie je všetko. Účinná je aj ako preventívny prostriedok proti niektorým druhom rakoviny, predovšetkým hrubého čreva.

Vďaka spomínaným „dobrým“ baktériám prospievajú aj tráveniu a čo je ešte lepšie, konzumovať ju môžu aj ľudia, ktorí trpia laktózovou intoleranciou.

Bielkoviny v tomto bio nápoji viažu na seba všetky vitamíny skupín A, D, aj B a ďalšie prvky ako zinok, železo, vápnik a kyselinu listovú, aj preto pitie žinčice veľmi prospieva nášmu organizmu.

Čarovný nápoj pre mladosť a krásu

Ženy určite zaujme aj to, že žinčica spomaľuje rednutie kostí, čím vás udrží mladé aj do vyššieho veku. Navyše vám pomôže udržať si štíhlu líniu a mladistvú pokožku. Laktobacily ukryté v tomto čarovnom nápoji vás zbavia škodlivín v tele, čo sa prejaví aj na čistej pleti a fit figúre. Navyše je dokázané, že ak je naša výživa plnohodnotná najmä zvnútra, prejaví sa to aj navonok.

Okrem toho, môže pomôcť aj pri určitých ochoreniach, keďže znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu, má antioxidačné účinky a podporuje aj regeneráciu svalov.

Ak vám žinčica nie je práve po vôli, podobné účinky majú aj iné kyslomliečne produkty z ovčieho mlieka ako napríklad ovčí jogurt či ochutená ovčia zakysanka.

Skvelé je, že dnes sa dá kvalitná žinčica kúpiť aj v neďalekej dostupnosti miest či priamo v špecializovaných obchodoch. Nech sa páči. Užívajte a Vychutnávajte.

Zdroje foto a text: shorturl.at/uBDF0

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu