Pomaly to začne. Školské povinnosti deťom, chystanie desiaty rodičom. Treba ju pripraviť tak, aby nezostala zabudnutá niekde na spodku školskej tašky, aby si na ňu dieťa v škole spomenulo a aby mu ešte aj chutila. A to dá poriadne zabrať. Máme pár tipov na čo sa pri príprave desiaty do školy zamerať, aby deťom chutila.   

zdravá desiata do školy

Ako by mala dobrá desiata do školy vyzerať? 

Desiata do školy má byť ľahká a výživná. Deti v škole potrebujú energiu na sústredenie sa a učenie. Nie na trávenie. Veľa detí dnes trpí nadváhou. Je to aj preto, že desiatu do školy nenosia a večer doháňajú to, čo na desiatu nezjedli. A ešte oveľa viac. Desiata má tvoriť 10 – 15 % denného príjmu a mali by v nej prevládať bielkoviny a sacharidy.

Nezabúdajte ani na pitný režim. Aj deti by mali vypiť 1,5 – 2 litre tekutín denne. Čistá voda a nesladené čaje smäd zaženú najlepšie. Sladené nápoje majú v sebe veľa cukru, deťom chutia viac, ale smäd po nich ostáva. Pokazené zuby tiež. Po vypití energetického nápoja im to v škole lepšie nepôjde. Zabudnite na ne! Perlivé vody obsahujú oxid uhličitý, môžu podráždiť žalúdok a spôsobiť prekyslenie

Čím jednoduchšie, tým lepšie

Na desiatu nevymýšľajte nič komplikované. Desiatova prestávka je krátka a neviete si ani len predstaviť, čo všetko musia deti počas nej zvládnuť. Jedlo ich trápi asi najmenej. Pripravte desiatu tak, aby ich zaujala, ale pri jedení ich príliš nezamestnávala

ovocie a zelenina na desiatu

Desiata do školy, ktorá bude deťom chutiť

Zabaľte deťom na desiatu ovocie a zeleninu. Obsahujú množstvo vitamínov a keď sa nechystáte ich očistiť a nakrájať, veľa času pri ich príprave nestratíte. Ovocie deťom väčšinou neprekáža. Je sladké. So zeleninou majú väčší problém, ale keď im ju pekne narežete, určite ju zjedia. Zabaľte im ju do desiatového boxu s motívom obľúbenej rozprávkovej postavičky a zo zeleniny sa stane neodolateľná potravina. V mnohých článkoch vám odporučia na desiatu pripraviť zeleninový šalát. Je zdravý. To mu nikto neberie. Ale pochybujem, že ho vaše dieťa z tašky vytiahne. Bude sa hanbiť. Vymyslite mu niečo jednoduchšie.

Desiatu so zeleninou spojte, keď budete chystať čerstvé kváskové alebo celozrnné pečivo so šunkou s vysokým podielom mäsa. Rýchlo to pripravíte a získate desiatu bohatú na vlákninu a sacharidy. Medzi pečivo vložte zeleninu. Deti sa tak s ňou zmieria skôr. Pripravte chutnú pomazánku a zeleninou ju ozdobte. Aj to je možnosť. 

muffiny doma upečené

Čo si pripravíš, to si zješ

Deti do prípravy desiaty do školy zapojte, aby vedeli, že desiata sa v taške nevyskytne len tak. Nech si rozkážu, čo si na desiatu prajú. Keď sa do prípravy desiaty zapoja, je väčšia pravdepodobnosť, že ju aj zjedia. Budú sa chcieť pochváliť, že si desiatu pripravili sami. Keď ju nezjedia, zbraň je vo vašich rukách. “Keď nezješ, ani to, čo si pripravíš, budeš jesť to, čo ti nachystám ja!” Ako často túto frázu používate? 

Keď chcete presne vedieť, čo vaše dieťa na desiatu má, upečte to. Muffiy s ovocím, lievance, domáce sušienky, či müsli tyčinky. Je to pracnejšie, ale chutnejšie. Do misky s uzatvárateľným vrchnákom dajte ovocné pyré, ochutený tvaroh, smoothie, či ovsenú kašu.  Striedajte to a vyberajte desiatu, pri ktorej máte väčšiu istotu, že sa vám s deťmi domov nevráti. Každý deň to môžete kombinovať s iným ovocím, orieškam, ale aj lupienkami kvalitnej čokolády. Desiatu pripravte večer. Chute sa prepoja a bude z toho ešte väčšia lahôdka. Nezabudnite pribaliť lyžičku. Inak si dieťa s desiatou neporadí. 

Jasné, že sú aj na oko príťažlivejšie jedlá. Čokoládové tyčinky, klasika v podobe chleba s maslom a salámou, čoraz častejšie sa vyskytujúce chipsy. Deti by sa potešili, to je jasné. Veľmi ich ale nezasýtia. Žalúdok zaťažia, budú po nich unavené a hlad sa po nich prihlási oveľa skôr. 

S prípravou na nástup do školy začnite už dnes. Bude to menej bolieť. 

obrázky: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu