Peter Dujava je aktívnym pilotom, novým výkonným riaditeľom a predsedom predstavenstva spoločnosti Letisko Poprad–Tatry, a.s.. Tento všestranne nadaný mladý človek je naozaj zanieteným človekom pre mesto Poprad, ako aj pre samotné letisko.

Peter Dujava sa dostal do čela vedenia popradského letiska v druhej polovici pandémie, ale svojej úlohy sa aj napriek nepriaznivej situácii zhostil bravúrne. Dostal do vienka naozaj neľahkú úlohu, keďže letisko dostal do rúk v dlhodobo červených číslach a ešte aj v najhoršej situácii v histórii civilného letectva. Skúsený a aktívny pilot vidí v pandémii príležitosť a nové možnosti. Dokonca to vyzerá tak, že letisko bude aj napriek pandémii prvýkrát v zelených číslach.

Letisko Poprad – Tatry vybavilo v roku 2020 iba necelých 25 000 cestujúcich,  t.j.  medziročný pokles o 74% a približne päťkrát menej ako pôvodne plánoval manažment letiska. Pokles cestujúcich nastal z dôvodu pandémie z dôvodu zákazu civilných letov a pre pozastavenie liniek zo strán leteckých spoločností.

„Letisko Poprad-Tatry prišlo o letnú a zimnú sezónu, počas ktorej nepriletel do regiónu ani jeden charterový let pre pandémiu. Zastavili sa letecké spojenia Tatier s Londýnom, Rigou, Kyjevom, Tel Avivom. Vo finančnom meradle  to znamenalo pokles príjmov o takmer 700-tisíc eur,“ skonštatoval riaditeľ letiska.

Peter Dujava sa však nevzdáva a na túto situáciu reaguje jednoznačne. „Čo nás mrzí a trápi je, že neľahká situácia v letectve naďalej trvá, no nevzdávame sa.  S celým tímom sme si okamžite uvedomovali závažnosť problému. Výpadok cestujúcich a rušenie civilných letov sme zobrali ako fakt a okamžite sme v rámci krízového manažmentu hľadali nové cesty. Museli sme začať myslieť inak a pustiť sa do vecí, ktoré sa vraj nikdy nedali. Jednu z ciest sme našli v CARGU – leteckej preprave nákladu a tovarov. V krátkom čase sme zabezpečili flexibilnú prevádzkovú dobu letiska, personál a techniku na vykládku, skladovanie a nakládku tovaru, profesionálny handling lietadiel od paliva po GPU vrátane transportu a ubytovania posádok,“  uviedol Dujava.

Riaditeľ letiska ďalej skonštatoval, že „služby CARGA na letisku Poprad – Tatry dnes už efektívne fungujú. Dôkazom kvality je, že priamo na popradskom letisku si po úvodnej spolupráci zriadila svoju základňu etablovaná a medzinárodne pôsobiaca spoločnosť, ktorá sa venuje forwardingu. Táto spolupráca priniesla a ešte aj prinesie nové pracovné príležitosti pre ľudí z popradského regiónu. Je to úžasná správa, že aj počas pandémie sa letisku darí  spoluprácou so súkromným sektorom vytvárať nové pracovné miesta.“ Nový riaditeľ optimalizoval so svojím tímom všetko, čo sa dalo. Výsledkom je, že do dnešného dňa sa pre pandémiu nezrušilo ani jedno pracovné miesto.

Dujava ďalej načrtol, že v rámci rozvoja letiska sa posilnila spolupráca s viacerými leteckými školami, ktorým vyhovujú podmienky Letiska Poprad-Tatry. „Už teraz sa ukazuje, že to bol správny krok, čo potvrdzuje nárast cvičných letov až o 70%. Letisko tiež  začína s rozvíjaním “general aviation“. Ide o malé lietadlá, biznis lietadlá a biznis klientelu, ktorá  prilieta na letisko. Všetky priestory, ktoré boli na letisku roky nevyužívané a chátrali dnes postupne prechádzajú rekonštrukciou a nachádzajú si nájomníkov. Stávajú sa z nich lukratívne kancelárie s očarujúcim výhľadom na Vysoké Tatry a na nádherné stroje na ploche letiska,“ doplnil.

Podľa slov vedenia letiska  práve v týchto dňoch letisko spúšťa aj služby osobnej prepravy. „Znamená to, že ak sa potrebujete niekam odviezť v rámci  Slovenska, ale aj do zahraničia, stačí, keď napíšete alebo zavoláte, dohodnú sa  podmienky a rovno pred váš dom príde po Vás letiskový automobil so šoférom a odvezie vás, kam si poviete. Letisko má k dispozícii rôzne štandardy osobnej dopravy. Od štandardnej až po tú najluxusnejšiu. Keďže partnerov pribúda, letisko sa pripravuje na výstavbu dvoch až troch nových hangárov. Rovnako investujeme aj do bezpečnosti a na letisku onedlho pribudne nový, špičkový hasičský špeciál, ktorý bude v prípade potreby nápomocný aj obyvateľom regiónu a mesta Poprad,“ dodal.

Vedenie letiska má víziu do budúcnosti: „Veríme, že z letiska dokážeme vytvoriť obľúbený cieľ rodín. V rámci komunikácie sa tiež snažíme využívať každú príležitosť ako vyslať pozitívnu správu z nášho regiónu spod Tatier do sveta. V našej krajine máme čo ukázať, len s tým musíme pracovať. A keď sa nebudeme báť ukázať svetu aj našu priateľskú a ľudskú stránku, získame aj turistov. A na to je letisko pod Tatrami ako stvorené, keďže vytvárame prvú, ale aj poslednú emóciu, s ktorou vyprevádzame turistov z našej krajiny. Myslíme si, že dnes už aj ľudia z nášho regiónu potvrdia, že začínajú letisko vnímať trocha viac ako v minulosti. Aj vďaka nim sa posúvame ďalej.  Každý týždeň rokujeme s partnermi o možnostiach po „korone“. Stále je to veľmi ťažké, situáciu nám sťažujú rôzne podmienky a meniace sa obmedzenia v každej krajine. Máme záujem, okrem rozlietania pozastavených liniek, aj o pravidelné lety do Bratislavy, Prahy, Berlína a Antverp. Jednáme s partnermi aj o charterových letoch do Turecka, Chorvátska a do Beneluxu. No dnes hovoriť jasné závery je predčasné. Všetci aj v letectve sú v očakávaní. Držme si palce a snažme sa, aby sme vyšli z pandémie silnejší,“ uviedol riaditeľ letiska Peter Dujava.

Nový riaditeľ letiska má teda ambiciózne plány s popradským letiskom. Nový koncept a stratégia letiska sú už v plnom prúde a Peter Dujava a jeho mladý tím pracujú v plnom nasadení, aby pozdvihli súčasný nepriaznivý stav letiska na oveľa lepšiu úroveň. Verme, že sa im to podarí.

Text a foto: vedenie Letiska Poprad-Tatry

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu