Nástup do školy prináša veľa zmien nielen deťom, ale aj ich rodičom. Ako sa na návrat do školských lavíc pripraviť, aby to nebolelo? Prinášame vám niekoľko trikov, s ktorými to hravo zvládnete. 

Prázdniny sú aj o porušovaní pravidiel

Návrat k skorému vstávaniu je asi ten najväčší problém. Cez prázdniny sa spať chodí oveľa neskôr a ráno deti z postele nikto nenaháňa. So zmenou spánkového režimu začnite aspoň týždeň pred koncom prázdnin. Skoré vstávanie v septembri deťom nespôsobí taký šok a rodičom ušetrí množstvo nervov. Keď chcú deti ráno skôr vstať, musia ísť večer skoro spať. Pred spaním im izbu dobre vyvetrajte a obmedzte im hry na mobile, či tablete. Namiesto toho im prečítajte peknú rozprávku

Nebuďte ich vy. Nastavte im budík, nech preberú zodpovednosť samé za seba. V škole sa určite pochvália, že ich už rodičia do školy nebudia. 

Oprášte vedomosti z predchádzajúceho ročníka

Overte si, či deťom pani učiteľky nedali nejaké prázdninové úlohy, ktoré majú vypracovať. Celé prázdniny sa nimi trápiť nemusíte, ale už je naozaj najvyšší čas. Tieto úlohy sú tvorené zábavnou, nenásilnou formou. Ide len o to, aby si deti niečo zopakovali. Cudzí jazyk si môžu precvičiť na dovolenke. Prídu na to, že bez neho sa v zahraničí ďaleko nedostanú. Keď v ňom budú komunikovať lepšie ako vy, pochváľte ich. V septembri sa na angličtinu, či nemčinu budú tešiť ešte viac

Nedávajte im dlhé a náročné zadania. Neodraďte ich ešte skôr, ako škola naozaj začne. Na opakovanie budú mať v septembri s pani učiteľkou času dosť

Zistite si informácie o všetkých miestach, ktoré ste počas prázdnin navštívili. Pani učiteľka sa ich určite opýta, kde všade boli. Prezradiť spolužiakom pikošku, o ktorej okrem vášho dieťaťa nikto nevie je na nezaplatenie.  

Osviežte deťom pamäť 

Choďte sa s deťmi prejsť a nenápadne zablúďte až ku škole. Aby si osviežili pamäť a v septembri do školy trafili. Uvidíte, ako zareagujú. Keď začnú rozprávať o kamarátoch a o tom, že sa na nástup do školy tešia, nemáte sa čoho báť. Horšie bude, keď sa na školu nebudú schopné ani len pozrieť. Porozprávajte sa a zistite, prečo je to tak a čo by to mohlo zmeniť.Spolu odhaľte, aké záujmové krúžky škola ponúka, a ktoré z nich by chceli vaše deti navštevovať. Podporte ich v tom, čo ich zaujíma a ostatné veci pretrpia oveľa ľahšie. 

Vyjdite s pravdou von

Povedzte im, ako ste sa na prvý deň v školskom roku tešili vy. Priznajte sa, ktorý predmet vám nešiel a čo ste mali najradšej. Nech vaše deti vedia, že aj ich rodičia prechádzali niečím podobným a že to zvládli. Vám by sa do práce po 2 mesiacoch oddychovania tiež veľmi nechcelo. Zoznámte ich s novými predmetmi, ktoré ich čakajú. Snažte sa vzbudiť záujem o ne ešte skôr, ako sadnú do školských lavíc. 

Nástup do školy sprevádzaný strachom

Niektoré deti s blížiacim sa školským rokom cítia obavy a stres. Školy sa boja. Je to prirodzené a často to takto prežívajú aj deti, ktorým učenie sa nerobí žiadny problém. Uistite ich, že sa nemajú čoho báť. Stretnú sa so spolužiakmi, užijú si s nimi veľa zábavy, možno spoznajú niekoho nového, veľa sa naučia a pani učiteľka sa na nich už veľmi teší. 

Tour de obchody absolvujte spoločne

Školské pomôcky na nasledujúci školský rok nakupujte spolu s vašimi ratolesťami. Určite im finančný strop na tašku, peračník a ostatné školské pomôcky. Nechajte ich, nech si vyberú samé. Povedzte im, prečo sa vám páči viac iná taška, aké má výhody. Nech si vyskúšajú, ako im ktorá taška na chrbte sedí, koľko má priečinkov, čo všetko do nej potrebujú uložiť. Možno nakoniec zmenia názor, ale nebudú mať pocit, že ste za nich rozhodli vy. 

Prvý školský deň si užite spoločne

Pre prvákov je nástup do školy veľkým zážitkom. Do školy ho odprevaďte. Zoznámite sa s pani učiteľkou, zistite, kde a s kým bude vaše dieťa sedieť, koľko má spolužiakov a spoznáte ostatných rodičov. Nikdy neviete, kedy budete ich pomoc potrebovať. Prvý školský deň ukončite pekne v cukrárni, aby si to vaše dieťa zapamätalo.

Maličkosti, na ktorých záleží 

  • pozrite si kalendár a zistite, kedy je najbližší štátny sviatok a ďalšie prázdniny. Voľný deň hneď po nástupe do školy ich určite veľmi poteší
  • choďte prvý deň školského roka osláviť. Je to predsa výnimočná udalosť
  • vytvorte kalendár, v ktorom nebudú len školské povinnosti, ale aj mimoškolské aktivity, ktoré vaše ratolesti čakajú. Nezabudnite ho aktualizovať. Občas pridajte rodinný výlet, či inú zážitkovú aktivitu

Pripravte sa na všetko, čo vás a vaše deti okrem školských povinností od septembra v školách čaká

Obrázky: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu