Milovníci prírody a tí, ktorí radi objavujú krásne miesta slovenskej prírody si prídu na svoje pri návšteve romantického miesta Zámčisko, ktoré bolo v stredoveku malou pevnosťou nad Popradom. Nejde o žiadnu náročnú turistiku, skôr o prechádzku, vďaka ktorej objavíte nádherný výhľad na celý Poprad, Tatry a okolie a spoznáte aj kúsok dávnej histórie Popradu.

Miesto je skvelý tip na víkendový výlet vo dvojici alebo s deťmi, kde vyvetráte prípadne aj vášho psíka. Výhodou je, že je to ideálne miesto na krátky výlet aj počas zimy, v lete si zase môžete na vrchole urobiť piknik s krásnou panorámou.

Najjednoduchšia trasa vedie náučným lesným turistickým chodníkom z Kvetnice, samotné Zámčisko sa nachádza 921 m n. m. Trasa okolo kúpeľného parku s jazierkom má prevýšenie iba 241 m. Cesta vám nezaberie viac než hodinu s miernym stúpaním, preto výlet na Zámčisko v pohode zvládnu aj deti.

Na konci cesty vás počká romantický drevený altánok s krásnym výhľadom na mesto Poprad a Vysoké Tatry, na druhej strane zase Kráľovú hoľu, hrebeň Kozích chrbtov a Hornádsku dolinu. Z výšky uvidíte aj obce Spišské Bystré a Hranovnicu.

Na vrchole nájdete zvyšky hradiska z doby železnej a kruhovú pevnosť z 15. storočia. Vrch patrí do Národnej prírodnej rezervácie Hranovnická dubina. Archeológovia v tejto lokalite našli viacero historických nástrjov, ako napríklad čepeľový nožík z doby kamennej, keramiku zo staršej doby železnej, kruhovú bronzovú náušnicu z doby bronzovej, prípadne zo staršej doby železnej. 

Viac o historickom mieste vám poskytnú informačné tabule pri vyhliadke.

Ak sa nechcete vracať tou istou cestou späť, môžete pokračovať chodníkom smerom dole a okolo kameňolomu sa vrátiť lesoparkom do Kvetnice.

Zdroje text a foto:

https://poprad.dnes24.sk/stredoveky-hrad-nad-popradom-miesto-ktore-svojim-vyhladom-dokaze-vyrazit-dych-180388

https://www.fotoma.sk/galeria/17619/zamcisko-2/

https://www.obecne-noviny.sk/clanky/pri-vyskume-na-zamcisku-nasli-archeologovia-predmety-z-doby-kamennej

https://cestovanie.pravda.sk/hory/clanok/404945-pri-poprade-vykopali-poklad-predmety-z-praveku-aj-goticky-pohar/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu