Muži a ženy cítia a prejavujú lásku inak. Niekedy my ženy máme z mužov pocit, že nemajú v sebe ani kúsok citu. A chlapi zase naopak sú z našich citov tak rozladení, že nevedia čo si stým majú počnúť. Zrejme je to tým, že si nesprávne prejavujeme lásku. A tým pádom sa navzájom vzďaľujeme a náš vzťah sa ochladzuje.

Že vraj existuje dôvod, prečo si partneri v oblasti prejavovania citov nerozumejú. Uznávaný vzťahový poradca Gary Chapman prišiel počas svoje praxe ako manželský poradca na prevratný dôvod. Podľa neho máme 5 jazykov lásky a každý z nás prejavuje ten svoj, po svojom. No v partnerských vzťahoch sa málokedy nájde súhrn dvoch ľudí, čo by mali rovnaký jazyk lásky. Po čase, keď už tá najsilnejšia zamilovanosť opadne sa každý prejavuje taký ako naozaj je a začínajú z nás opadať aj tie prvé pekné domnienky. Prichádza tvrdá realita, deti, pracovná vyťaženosť  a čaša lásky sa začnú vyprázdňovať. Nakoniec stoja oproti sebe dvaja ľudia ktorí si už nemajú čo povedať. Ale možno, keď sa nájdu spôsoby ako si pomôcť, tak zrazu môže plameň lásky a porozumenia znova vzplanúť.

love

Gary vo svojej knihe jednoducho a zrozumiteľne popisuje týchto 5 jazykov lásky :

    1.  Slová uistenia
    2.  Pozornosť
    3.  Dary
    4.  Skutky služby
    5.  Fyzický dotyk

Slová uistenia 

Títo ľudia vynikajú častým rozprávaním komplimentov, chvál a povzbudení. Vždy nájdu na svojom partnerovi niečo pekné, čo by mohli pochváliť. Za každých okolností hľadajú to dobré a vyzdvihujú to. Pri takomto človeku dostávate omnoho viac komplimentov, ako pri priemernom partnerovi na tejto planéte. Tieto komplimenty sú úprimné, a myslené od srdca. Ak má vaša polovička tento jazyk lásky- tak mu to rovnako opätujte. Chváľte svojho partnera, vyzdvihujte ho, prijímajte jeho postoje. Uvidíte, že partner bude žiariť šťastím.

Pozornosť

Títo ľudia prejavujú svoju lásku tak, že sú s vami tak povediac stále, majú záujem s vami robiť aj tie najobyčajnejšie veci. Milujú robiť spoločnosť osobe, ktorú zbožňujú. Ide s vami hocikam, aj keď to nemusí byť aktivita, ktorú práve rád robí, ale tým, že vám chce byť stále nablízku, tak ide.  Táto osoba vám dáva svoju plnú pozornosť, počúva vás, díva sa na vás. Takto vám prejavuje lásku a samozrejme to na oblátku očakáva od vás. Akonáhle sa mu prestanete venovať, tak začína strádať a upadá na duši. Začne sa vo vzťahu cítiť osamelo a nepotrebne. Takéto vzťahy ich prestanú baviť.

Dary 

Tento jazyk lásky je dosť ľahké spoznať. Tieto osoby zbožňujú dávať a prijímať dary. Vyžívajú sa v tom, že  môžu niečo kúpiť, vyrobiť, alebo len tak proste doniesť. Robí im to nesmiernu radosť a cítia vtedy lásku. Dávanie v tomto prípade, ale nie je o peniazoch. Je to záujem o vyjadrenie toho, že na vás v ten deň myslel. Ak vám tento človek donesie len tak z jesennej prechádzky lístok, tak vidíte, že v ten moment, keď ho zbadal, tak na vás myslel. Rovnako tiež prijímajú dary, ale musia byť naozaj zaujímavé a zmysluplné.

Skutky služby 

Pre mnohých ľudí znamená láska robiť skutky, teda činy  pre toho koho majú radi. Skutok služby môže byť aj napríklad to, že vám v zime ráno odhrnú auto od snehu, alebo vynesú ťažký nákup hore do bytu, aj keď ste ich o pomoc nežiadali. Keď robíte pre túto osobu to, čo sa od vás očakáva, tak to neprijímajú ako lásku. Musíte urobiť niečo naviac, niečo iné, tak aby vám pripísali body za tieto skutky. Mnoho ľudí sa v takomto vzťahu cítia nemilovaní, lebo im tieto skutky jednoducho nestačia. Nevedia oceniť ich činy, prídu im ako slabé vyznania lásky a tak vznikajú vzájomné frustrácie.

Fyzický dotyk 

Títo ľudia sa radi dotýkajú a nejedná sa len o sex. Vyžadujú niekedy až priveľmi aj dotyky naspäť od vás. Hovoríme tu o bozkoch, držaní sa za ruky, silných objatiach, alebo masírovaní chrbta. Všetky tieto činnosti ich robia šťastných. Ak sa ich nebudete dotýkať, jednoducho sa nebudú cítiť milovaný, ani chcený. Zrejme sa budú cítiť osamelo a odvrhnuto. Treba sa ich dotýkať, hladkať, len tak pri chôdzi okolo jemne podpichnúť. A to všetko vo zvýšenej miere.

Ak ste našli svoje odpovede a ďalej vás táto téma zaujíma môžete si kúpiť knihu od Gary Chapmana – 5 jazykov lásky.

Navštívte tento odkaz, kde máte test pre vás a vášho partnera : https://www.vztahovo.sk/test-5-jazykov-lasky/


Zdroj : fotografie  : https://www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/250949/inflagranti-laska-v-horach/?s=photos,                                                  https://myslenieuspesnych.sk/laska-hory-prenasa-fraza-alebo-pravdive-tvrdenie/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu