Vedeli ste, že ak máte láskyplný vzťah, môže byť Valentín váš najzdravší deň v roku ? A vôbec nevadí, že budete v ten deň piť šampanské a pritom si pochutnávať na čokoláde.

Túto skutočnosť poodhalili najnovšie výskumy ohľadom uvoľnovania hormónu lásky – dopamínu. Tieto výskumy robí Doktorka Helen Riess, v Massachusettskej hlavnej nemocnici. Je autorkou knihy „Efekt empatie“ v ktorej rozoberá práve to, že zamilovanosť vám pomáha k lepšiemu fyzickému a mentálnemu zdraviu.

1. Láska vás robí štastnejším

Keď sa zamilujete aktivuje sa vám vyplavovanie chemickej látky dopamín v mozgu a vy sa stávate oveľa šťastnejší a aktívnejší. Je to spojené s chemickými reakciami v mozgu, ktoré sú rovnaké, ako pocit odmeny, keď niečo vyhráte. Chcete svojho partnera urobiť šťastného a tak vymýšľate rôzne výlety a prechádzky. V konečnom dôsledku prechádzka na čerstvom vzduchu je zdraviu prospešná.

2. Láska znižuje stres

Keď sa ľudia cítia bezpečne vo vzťahu, tak im klesá hladina stresu. Už len prítomnosť človeka, ktorý vás pozdraví, alebo prejaví záujem o to ako sa teraz máte vás ukľudní, teda v konečnom dôsledku harmonizuje aj stav krvného tlaku a trávenia. Tiež to, že sa môžete s niekým dôverne porozprávať je liečive.

3. Láska zmierňuje úzkosť

Osamelosť môže zosilňovať zápal v tele, alebo aktivovať staré nedoliečené bolestivé miesta na tele. Pocit osamelosti stimuluje úzkosť, ktorú zabezpečujú rôzne neurotrasmitery, ako je noradrenalín. Byť zamilovaný, alebo aspoň cítiť blízkosť človeka, ktorého máte radi, tieto adrenalíny znižuje a teda zlepšuje imunitu. Lebo vystresovaný človek ochorie oveľa skôr ako vyrovnaný jedinec.

4.Láska vás prinúti lepšie sa starať o seba samého

Výhody lásky nie sú len o prepojeniach v mozgu. Páry sa navzájom povzbudzujú k tomu, aby išli napríklad na preventívnu prehliadku. Ak ste sám a niečo vás zabolí, alebo zbadáte nové fľaky po tele, častokrát si poviete to nič nie je a pokračujte v zabehnutom životnom štýle. Keďže vášmu partnerovi na vás záleží a veľmi si vás všíma, tak oveľa skôr rozpozná, že niečo sa s vami deje. Napríklad si skôr všimne melanóm na vašom ramene a teda vám zachráni život.

5.Láska vám pomôže žiť dlhšie

Výskumy ukázali, že manželské páry sa dožívajú vyššieho veku. Vraj to je vďaka psychickému záväzku „kým nás smrť nerozdelí“, ktorý ľudí núti starať sa o seba a o svoje okolie lepšie. Štúdie tiež naznačujú, že tieto výhody sú dôsledkom lepšej sociálnej a emocionálnej podpory. Napríklad keď dostanete od lekára nejakú špeciálnu diétu, tak vám ju partner pomôže dodržiavať a spoločne si ju naštudujete.

Nezúfajte sú tu dobré správy aj pre nezadaných. Od roku 2010 sa v 148 štúdiách preukázalo, že to nie je len o romantickom partnerskom vzťahu. Aj vaši kamaráti, alebo rodina je prospešná pre vaše zdravie. Aj s rodinou môžete robiť všetko, čo s priateľkou/m. Samozrejme okrem intimity, alebo vyznania lásky. 🙂

Zdroj: https://time.com/5136409/health-benefits-love/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu