Jednoduchá drevená stavba neďaleko obce Šumiac dostane šancu na druhý život. Odborníci vraveli, že stodola by už nemusela prežiť túto zimu.

545642_article_photo_rjyrlqd_900x

Drevenica je veľmi často fotografovaná skrz to, že sa za ňou týči Kráľová hoľa. Tak ako sa turisti zastavujú pri ceste a fotografujú si panorámu Ždiarskej Vidly, tak sa zastavia aj tu a kochajú sa pohľadom na malebnú krajinu so stodolou. Každý sa chvíľami počas tohto zážitku cíti,  ako v rozprávke, alebo vo svojom detstve u babičky na dedine.

545642_article_photo_wdkFeSu0_900x

Miestni tesári a dobrovoľníci z občianskeho združenia Hoblina sa rozhodli túto jednoduchú, ale zároveň ikonickú stavbu pre svoje prostredie a okolie zachrániť. Založili zbierku a podarilo sa im vyzbierať už viac ako 8000 eur.

3732189_1000x

S prvými prácami už začali v novembri 2020. Hneď na ďalšiu jar chcú s rekonštrukciou pokračovať a postupne celú stodolu opraviť.

Určite sa zastavte a poprechádzajte sa pri tejto ľudovej pamiatke a pokochajte sa. Pokiaľ máte úctu k našej pradávnej ľudovej kultúre, alebo k úžasnej slovenskej prírode, tak vaša duša zaplesá. 🙂


Zdroj :  text : https://somzdediny.hlavnydennik.sk/ikonicka-chamkova-stodola-sa-dozila-obnovy/

fotografie : https://simunekova.blog.sme.sk/c/545642/chamkova-stodola- sumiac.html,

https://flog.pravda.sk/mojim-okom-cez-objektiv.flog?foto=665149

https://mybystrica.sme.sk/c/20966201/oblubena-chamkova-stodola-dostava-druhu-sancu.html

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu