Vedeli ste, že za v oblasti Kvetnice sa niekedy dali nájsť Acháty ? Tieto mineráli vznikali približne 250 miliónov rokov naspäť. Zriedkakedy sa ešte dnes dajú nájsť vzorky v dvoch lomoch. Taktiež vzorky Epidotov, Azuritu a Malachitu.

Samozrejme na Kvetnici zažijete aj kultúrne obohatenie v podobe jedinečnej historickej architektúry ako je  pavilón liečebne v modernistickom štýle. Tiež niekoľko víl z ateliéru hlavného architekta tatier Gedeona Majunkeho, ktorý zanechal zbierku stavieb v tatrách a ich okolí v jeho rázovitom štýle.

V roku 1881 tu postavili prvú stavbu na kúpeľné a rekreačné účely. Neskôr po  1. svetovej vojne tu bola založená Masarykova liečebňa pľúcne chorých zamestnancov. Chodili sa tu liečiť významné osobnosti vtedajších časov.  Tuberkulóza a respiračné ochorenia sa tu liečili až do roku 2008.

Budova liečebne chátra a aj niektoré vzácne architektonické pamiatky, ktoré majú svoj osobitý štýl . Ale stále sa tu nachádza park s jazierkom. V okolí tiež lesy mesta Poprad v ktorých uvidíte prezentáciu lesných vegetačných stupňov Slovenska, tiež historické archeologické nálezisko Zámčisko a Národnú prírodnú rezerváciu  Hranovnícka dubina. V severnej časti sa nachádza poľovnícky zverník Kvetnica s chovom muflonej a diviačej zveri. Pomodliť, alebo sa porozprávať s bohom sa môžete v rímskokatolíckom Kostole sv. Heleny, ktorý bol postavený roku 1910.

Prajeme Vám príjemnú prechádzku spojenú s obdivovaním a spomínaním na zašlú slávu tohto skvostného územia. 🙂


Zdroj : Fotografie https://mapio.net/pic/p-51291469/,

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu