Napriek tvrdým pandemickým opatreniam si prehliadku Podtatranského múzea v Poprade môžete stále vychutnať. Múzeum spúšťa novú formu prehliadky. Bude online a vždy dostupná.

Podtatranské múzeum v Poprade ponúka virtuálnu prehliadku jeho expozícii Poprad a okolie v zrkadle vekov a tiež výstavu Cechy a remeslá. Pozrieť si ich môžete neustále 24 hodín 7 dní v týždni.

Cechy a remeslá

Na území hornospišských mestečiek Spišskej Soboty, Popradu, Veľkej, Matejoviec a Stráží bola remeselná a cechová produkcia zastúpená množstvom cechov aj počtom remeselníkov. Najväčší rozvoj zaznamenal tento spôsob výroby v 17. až 19. storočí. Expozícia prezentuje zbierky cechového charakteru napríklad, rôzne cechové nádoby, zvolávacie tabuľky, vývesné štíty, cechové znaky, cechové dokumenty – artikuly, výučné listy, pečatidlá cechov, cechové truhlice a množstvo výrobkov, produktov jednotlivých majstrov, zoskupených v cechoch. Zastúpení sú gombičkári, zámočníci, kováči, kolári, sedlári, obuvníci, čižmári, remenári, farbiari, debnári, tesári, mäsiari, pekári, medovnikári a mnohí ďalší.

https://www.muzeumpp.sk/expozicie/cechy-a-remesla/

Poprad a okolie v zrkadle vekov

Expozícia svojím obsahom, štruktúrou, členením poskytne návštevníkovi podstatné informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku až po súčasnosť. Svojím obsahom, prezentovanými predmetmi korešponduje s tematickým zložením zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade.

https://www.muzeumpp.sk/expozicie/poprad-a-okolie-v-zrkadle-vekov/

Veríme, že ihneď po skončení pandemickým opatrení si prídete vychutnať aj aktuálne výstavy. Keď sa človek so záľubu zaujíma o svoje okolie je to krásna vlastnosť. Ovládať kúsok histórie podtatranského regiónu je dôležité pre naše vlastné národné povedomie.

„Opravdivo milovať vlasť môže len ten, kto cíti, že korene jeho bytosti sú zapustené v milovanej pôde.“

Martin Rázus

Viac informácii nájdete na stránke múzea :

muzeumpp.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu