Krajina Hornádskej kotliny alebo stredného Spiša neďaleko Popradu je svojím spôsobom viac než jedinečná. Celý komplex Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorý zahŕňa Spišský hrad, Žehru, Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu, Sivú bradu, Pažicu, aj Levoču je na tomto území sám o sebe fascinujúci. Málokto by povedal, že sa tu okrem krásnej prírody a chránených pamiatok zachovalo ešte niečo, čo bolo ešte donedávna zabudnuté.

Ide o miesto, ktoré bolo pred niekoľkými rokmi (2011) znovu objavené vďaka doc. Ing. Petrovi Jančurovi PhD. Na území Pažice, ktorá sa nachádza neďaleko Spišského hradu, presnejšie kúsok od Spišskej Kapituly, sa vďaka jeho výskumu našla pravdepodobne najstaršia kalvária na Slovensku z roku 1666.

Reč je o Spišskom Jeruzaleme, ktorý bol ešte donedávna zabudnutým komplexom významných historických objektov. Okrem črtajúcej sa histórie má toto územie omnoho hlbšiu myšlienku. V prvom rade nejde len o zdanlivo náhodne a nelogicky porozhadzované kaplnky. Ich umiestnenie so sebou prináša celistvý príbeh…

Kaplnka sv. Rozálie (vľavo), Spišský hrad (v strede) a Spišská Kapitula (vpravo)

Prečo pomenovanie Spišský Jeruzalem?

Samotný názov Spišský Jeruzalem spočíva v biblickej myšlienke, podľa ktorej sú kaplnky rozmiestnené a vzdialené presne tak ďaleko, ako významné miesta posledných dvoch dní Kristovho života na zemi. Vytvárajú tak body, ktoré odpovedajú dôležitým miestam starého Jeruzalema a trasám, ktoré ich spájali. Vzdialenosti, analogické s Jeruzalemom, sem pravdepodobne doniesli mnísi z Kalwarie Zebrzydowskej v Poľsku, o ktorých sa vie, že boli aj v Spišskom Podhradí, ktoré kedysi Poľsku patrilo.

Tieto symboly mali pravdepodobne umožniť veriacim čo najvernejšie prežitie krížovej cesty v časoch, keď kvôli vojne s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické. Na Pažici nazývanej aj „Mons sancti Martini“ bol postavený aj jeden z našich prvých benediktínskych kláštorov z 10. až 14. storočia, zasvätený sv. Martinovi, z ktorého dnes ostali už len ruiny.

Celý komplex Spišského Jeruzalemu tvorí Spišská Kapitula, ktorá predstavuje samotný Jeruzalem, kaplnky na Pažici sú zastavenia krížovej cesty, Sivá Brada je hora samotnej Kalvárie Golgota, kde bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Poslednou časťou celého komplexu Spišského Jeruzalemu je dnes už neexistujúca záhrada pri rybníku za hlavnou cestou, ktorá zobrazuje Getsemanskú záhradu. Symbolický Jeruzalem bol tak postavený v mierke 1:1 k udalostiam ukrižovania.

Spišský Jeruzalem tvoria 3 hlavné časti:

  1. Areál Pažice s kaplnkami, Krížová hora, kláštor sv. Martina a dóm Sv. Martina v areáli Spišskej Kapituly,
  2. Areál Sivej Brady s Golgotou,
  3. Areál bývalých rybníkov s parkom pod obcou Jablonov so židovským cintorínom – zaniknutá časť.

Okrem unikátneho rozloženia kaplniek kalvárie na Pažici historickú atmosféru dotvára aj samotné miesto, ktorého podložie tvorí travertín, ktorý symbolizuje hradby starého kamenného mesta. Okrem toho teplá klíma Pažice prenáša atmosféru Palestíny a Izraela. Navyše okolitá výsadba Pinus nigra, borovice čiernej, pripomína céder typický pre odľahlé časti Stredomoria.

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Kaplnky, ktoré môžete obdivovať ešte dnes, kde môžete nasať krásnu historickú aj duchovnú atmosféru sú:

  • Kaplnka sv. Rozálie – bola postavená v roku 1666, je najstaršia s päťuholníkovým pôdorysom a je krytá hviezdicovou hrebienkovou klenbou. Nachádza sa približne v strede Pažice.
  • Kaplnka sv. Františka Xaverského – koncepčne nadväzuje na kaplnku sv. Rozálie, nachádza sa v lesíku smerom na Sivú Bradu. Bola postavená v roku 1669 a okolo nej bol kedysi cintorín. Starali sa o ňu Jezuiti, keď pobývali na Spišskej Kapitule.
  • Kaplnka sv. Jána Nepomuckého – najväčšia zo všetkých, nachádza sa na juho-západnej strane Pažice na dominantnom mieste. Bola postavená v roku 1766.
  • Pútnická kaplnka sv. Kríža na Sivej Brade, v jej novšom stvárnení (1771- 1782)  pripomínajúca Golgotu.
Kaplnka sv. Kríža na Sivej Brade

Okrem nich sa zachovali aj Katedrála sv. Martina, lokalita Jablonov, Rybníky, archeologická lokalita, benediktínsky kláštor, Biskupský palác.

Ak dostanete chuť pozrieť sa na toto historicky vzácne územie zblízka, odporúčame tieto turisticko-poznávacie trasy.

Pažica

Ide o vychádzkové okruhy, ktoré majú viac menej turistický a poznávací význam:

  1. Okruh „A“ tzv. „malý okruh“ – trasa po kaplnkách na Pažici, (Spišský Salaš, Kaplnka sv. Františka Xaverského, Krížová cesta na Sivú Bradu/Golgotu), dĺžka 2,5 km.
  2. 2. Okruh „B“ tzv. „stredný okruh“ – trasa po kaplnkách na Pažici a Sivej Brade, (Spišská Kapitula, Kaplnka sv. Rozálie, Kaplnka sv. Františka Xaverského, Krížová cesta na Sivú Bradu/Golgotu ), dĺžka 3,5 km.
  3. Okruh „C“ tzv. „veľký okruh“ – okolo Pažice, po jej obvode po historických trasách ciest vrátane Getsemanskej záhrady.

Zdroje: text a foto https://web.vucke.sk/files/dokumenty/pub/uzemny_plan/jeruzalem/sprievodna_sprava.pdf

http://www.lagunareality.sk/stranka/nehnutelnosti/detail/lokalita-siva-brada/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu