Home office dnes netreba nikomu špeciálne predstavovať. Dlhodobo je súčasťou pracovného prostredia a najmä obľúbenou možnosťou na vykonávanie práce pre zamestnancov. Rozdiel je len v tom, že kedysi si home office zamestnanci pýtali a dožadovali sa ho, zatiaľ čo dnes je, povedzme dobrovoľne nasilu,  čoraz častejšie využívaný naprieč mnohými odvetviami.

Pre mnohých zamestnancov je home office splneným snom, ktorý aktuálne žijú, ďalším zase chýba prostredie kancelárie, v ktorom sú zvyknutí pracovať alebo sa im home office zdá nekonečný a tvrdia, že doma jednoducho „nevedia“ pracovať.

Kanceláriu si síce nemôžete preniesť do svojho domu, ale môžete sa riadiť určitým návykmi a pravidlami, vďaka ktorým sa naladíte na efektívne zvládnutie práce aj pri dlhšie trvajúcom home office.

Aký plán, taký deň

Presne tak. Nemôžete sa naplno pustiť do plnenia úloh, keď vlastne neviete, do akých a striedate jednu úlohu za druhú a žiadna nie je poriadne hotová. Vyvarujte sa tejto chyby, ktorá vám len berie čas. Namiesto toho si hneď ráno napíšte, aké pracovné úlohy dnes urobíte. Uvidíte, ako vám práca pôjde jednoduchšie a aký skvelý pocit to bude, keď si budete úlohy označovať ako splnené.

Pracovný čas

Pri práci z domu je najväčším rizikom spájanie pracovných a súkromných aktivít, ktoré môže výrazne ovplyvniť vašu produktivitu. Rešpektujte stanovený pracovný čas, ktorý máte aj v práci a riaďte sa ním. Ten totiž úzko súvisí so splnením vášho denného plánu a navyše vám tak zostane dostatok času na súkromné aktivity.

Home office kancelária

Základnou a najdôležitejšou podmienkou na vašu home office kanceláriu je určenie a oddelenie pracovného miesta od ostatných miest v dome, ktoré sa vám spájajú s oddychom. Miesto, ktoré určíte za to pracovné, si postupne zaužívate a bude vám symbolizovať pracovný režim. Zhromaždite si tam všetky pomôcky, ktoré potrebujete k práci. Toto miesto môžete samozrejme aj meniť, avšak neodporúča sa to veľmi často práve kvôli vytvorenému návyku na prácu.

Oblečenie robí človeka

Nie, nemusíte doma pracovať v šatách a lodičkách či v saku s kravatou, ale verte, že ak sa rozhodnete pracovať v pyžame, vašej produktivite to nepridá. Oblečte sa tak, aby ste sa cítili pohodlne a zároveň sa i oblečením nastavili na vykonávanie práce.

Nezabudnite na prestávky

Prestávky sú neodmysliteľnou súčasťou každej aktivity i práce. Môžete si ich naplánovať vopred, napríklad každé dve hodiny alebo si ich doprajte po dokončení nejakého počtu úloh. Presne si stanovte, koľko bude jedna prestávka trvať, prípadne, čo počas nej budete robiť.

Tieto, ale aj mnohé ďalšie návyky, ktoré si osvojíte, vám môžu pomôcť lepšie sa sústrediť na prácu a efektívne plniť zverené úlohy. Objavte tie svoje, pre vás ideálne, vďaka ktorým si home office zamilujete a spríjemníte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu