Len málokto by si dnes povedal, že Vám niekto dokáže zničiť vaše spomienky a teplo domova. Násilné vyhnanie obyvateľov z ich ťažko postavených domov sa dialo v 50. rokoch 20 storočia na Spiši. Obce boli tak zrovnané so zemou, že keby nebolo potomkov, ktorí si pravidelne uctievajú svoje korene, tak by už naozaj nikdy nikto o čarovných koncoch sveta nepočul ani len malinkú chýru.

Obyvatelia týchto a neďalekých obcí si len potichu šepkali  : „Schovajte si ľudia husi, idú bratia Rusi „.  A veľmi sa pritom obávali o svoje životy.

Ruskinovce_2ovce_pred_zimou_Ruskinovce

V roku 1952 sa obec Ruskinovce a malá osada Dvorce stali obeťou vytvorenia nového vojenského priestoru Javorina. Kvôli potrebe vojenského cvičenia a vybudovania kasárni nasledovalo vysťahovanie obyvateľstva a následné búranie obce ktorá malá 700 ročnú históriu. Obec Ruskinovce mala dva nádherné kostoly, z božích stánkov sa neskôr stali sýpky, sklady, ba dokonca až sklady chemických surovín. Vydržali až do 80 r. 20 storočia po ich rozobratí sa ich stavebný materiál použil na spevnenie ciest.

kostol_RuskinovceMX-2300N_20120814_165006_001kostol_Ruskinovce_vnutro

Napriek nepriazni osudu malebnej obce a neďalekých osád sa potomkovia pravidelne stretávajú. Na počesť svojich koreňov si roku 2000 s pomocou obce Tvarožná postavili malinký drevený kostolík. Kostolík je otvorený počas celého roka a môžete si v ňom oddýchnuť, alebo sa v tichosti svojej duše porozprávať s bohom.

Ruskinovce_kostoly_zbrojnica zima_Ruskinovce Ruskinovce_pohlad2Ruskinovce_VO

Po páde socializmu a následného ukončenia základnej vojenskej služby začali kasárne a okolitý areál chátrať. Pôvodný majitelia sa snažia postupne svoje pozemky získať naspäť.

Tým, že tieto lány lúk a lesov sú už roky udržiavané len lesnými hospodármi, tak sa tu nachádza temer čistá príroda. Rastú tu husté porasty liečivých bylín a začínajú sa aj objavovať vzácne rastliny.

bzvtzugi (1 of 1)

hýtžázui (1 of 1)

Je to nádherný kúsok zeme, kde zažijete to, že počujete naozaj len svoj dych a dokážete sa tu dokonale ponoriť do svojej duše.

Keďže sa táto oblasť nachádza pod úpätím Levočský hôr, môžete svoju návštevu využiť ako turistickú, cyklistickú, alebo na zbieranie liečivých rastlín a húb.

Ale nevyberajte sa osamote hlboko do hory, pretože sa tu nachádzajú svorky vlkov, ktoré pravidelne počas zimnej neprajni často schádzajú hľadať potravu v okolitých dedinách. 🙂

Zdroj :

historické fotografie a text : https://ruskinovce.webnode.sk/o-nas/

fotografie prírody v okolí Ruskinoviec : archív redaktorky : Paulína Mazureková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu