Ľudia po celej zemi vždy vyhľadávali liečbu kúpeľmi. Už v antickom Ríme dobre vedeli, že kúpele liečia nie len telo, ale tiež povznášajú dušu.

Malá obec pri Poprade s názvom Gánovce ukrýva nebádaný poklad. Maličký gejzír a priľahlé travertínové kopy sú prírodnou pamiatkou, ktorá má v sebe čaro Islandu. Na tomto mieste sa spája duch antického Ríma s nekonečnou krásou pohľadu na panorámu Vysokých Tatier.

ganovcetravertino_27ganovcetravertino_14

Túto prírodnú pamiatku nájdeme na lúke v strede obce.                          Na tomto mieste sa tiež v minulosti ťažil travertín, ktorý sa používal ako stavebný materiál. Pri jeho ťažbe sa tu v  20. storočí našiel odliatok mozgu neandertálca. O tomto náleze sa učia deti v celom západnom svete. Čiže toto miesto je aj jednou z najvýznamnejších paleontologických  nálezísk na svete.

20181104_133318-1500x854 (1)

Z historický prameňov sa dozvedáme, že Gánovce patrili medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá písomná spomienka siaha do roku 1549. Už chemické analýzy z osemnásteho storočia dokazovali silnú liečivú silu tunajších prameňov. Na tento popud tu dal o 100 rokov neskôr Augustín Korponay postaviť kúpeľný dom, reštauráciu, letohrádok a spoločenský pavilón . Samozrejme vďaka nepriazni osudu začali budovy chátrať, ale v roku 2011 bol celý areál zrekonštruovaný a dnes tu máme moderné ubytovanie s kúpaliskom a rôznymi kúpeľnými procedúrami.

ganovcetravertino_8

Táto voda sa dodnes využíva na liečbu kožných problémov, ochorení pohybového aparátu, pooperačné stavy, zažívacie ťažkosti, reumu i cukrovku.

Areál sa dá využiť celoročne na prechádzky, alebo si načerpať liečivú vodu a doma si urobiť v čase Covidu kúpele. 🙂


Zdroj :  text : https://www.kupeleganovce.sk/o-nas/

fotografie :    https://deti.hiking.sk/hk/ar/3330/ganovce_geopark_a_travertinove_kopy.html                                                                                     https://spolupozaskolu.sk/ganovce-geopark-neandertal/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu