Maliara, ktor
ého si dnes predstavíme netreba v umeleckej sfére nijako opisovať. Ľudia ktorí majú záujem o maliarstvo, alebo o umenie na Slovensku, si vedia hneď predstaviť obraz, keď sa povie „Važec“. Práve táto malebná podtatranská obec sa stala múzou pre Jána Hálu a ešte ďalších národných umelcov.

SVK_TGP.O_75

Janovi Hálovi  dedinka Važec tak učarovala, že ju od svojich 33 rokoch neopustil. Napriek tomu, že sa narodil v Čechách, tak mu slovenský vidiek vryl obrazy do duše. Maľoval túto rázovitú  slovenskú dedinu a jej každodenný život. Počas trvania  Slovenského štátu musel ako Český občan roku 1939 Važec opustiť a vrátiť sa tam, odkiaľ pochádzal. Obyvateľom dediny tak chýbal, že sa im podarilo úrady presvedčiť, aby mu návrat na ďalší rok povolili.  V jeho milovanom Važci prežil viac, ako polovicu života a my sme mu za to vďační, pretože za sebou zanechal diela ktoré svojou krásou a jeho špecifickým rukopisom dosahujú svetových uznaní. O jeho diela sa zberatelia a aukčné spoločnosti vyslovene bijú. Jeho obrazy majú vysokánsku hodnotu a stoja niekoľko desiatok tisíc EUR.

SVK_SNG.O_120

V jednom zo svojich listov na adresu Važca napísal:  „Dědino moje milá! Tvoje černé střechy mně učarovaly, Tvoji lidé mně udělali, Tvoje hory a vrchy mně zajaly. Modlím se k Tvé kráse, o níž nikdo neví, jenom já, modlím se k Tvému tajemství, které Ty neznáš. Co to je? Je to síla, či slabost, nevím. Ale je to láska“.

Dielo

Stanislav Veselovsky

Vyobrazovanie života, prírody a ľudí vo Važci sa stalo jeho umeleckou podstatou. Veľkou inšpiráciou mu boli romantické idey na obrazoch  z  19. storočia. Hála bol „maliar čistého srdca“. Vo svojej tvorbe našiel sám seba, možno aj preto, že pochádzal z pekárskej rodiny. Azda preto je jeho tvorba tak ľahko zrozumiteľná, aj pre ľudí, čo sa nezaujímajú o dejiny výtvarnej kultúry. Mal hlbokú úctu ku všetkému, čo súviselo s obyčajným životom podtatranského ľudu. Hodnoverne a svedomito tento námet maľoval. Jeho tvorba má úroveň národopisného dokumentaristu. Detailne nám svojou impresionistickou tvorbou dokáže ukázať detaily zo života, či už  prácu na poli, alebo oslavy tradičnej ľudovej kultúry. Robil grafiku i klasicky maľoval olejovými farbami. Veď posúďte sami.

Stanislav Veselovsky

SVK_VSG.O_634 SVK_SNG.K_6326-16

SVK_TGP.O_64SVK_TGP.O_335

Stanislav Veselovsky

SVK_SNG.K_8684

Viac nádhery si môžete pozrieť tu : https://www.youtube.com/watch?v=sRjN4BGxVFU


Zdroj : text : https://markosalini.blog.sme.sk/c/461669/o-cechovi-ktory-miloval-slovensko.html

obraz : https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_120

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu