Cena chleba, rožkov a cukrovinkárskych výrobkov znova porastie. Základná surovina – pšenica na svetovom trhu zdražela. Cena pšenice posledné mesiace láme rekordy. Zväz slovenských pekárov už bije na poplach a hlási zvyšovanie cien ich práce a výrobkov, pretože súčasná vláda ich vylúčila z akejkoľvek pandemickej pomoci.

Vplyvom krízy už nie sú schopní znášať rastúce náklady. Informoval o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.(SZPCC).

Tá v posledných mesiacoch láme rekordy. Slovenskí pekári po tom, čo ich vláda vylúčila z akýchkoľvek pandemických pomocí, už nie sú schopní znášať rastúce náklady. Informoval o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Vláda sľubovala, ale sľub nedodržala

„Úplne absentujúca pomoc štátu, obrovské náklady súvisiace s protipandemickými opatreniami a rekordné ceny potravinárskej pšenice drvivo doliehajú na slovenských pekárov. Ide doslova o prežitie slovenského pekárstva v krajine. Neostáva nám už nič iné, ako zvýšiť ceny našich výrobkov. Ak okamžite nezasiahne štát, ktorý nám už pred pol rokom sľúbil pomoc, pekári budú musieť postupne otvárať dodávateľské zmluvy s obchodnými reťazcami a žiadať o zvýšenie odbytových cien,“ uviedol výkonný riaditeľ SZPCC Milan Lapšanský.

Ceny potravinárskej pšenice na európskych, ale aj amerických komoditných burzách začiatkom tohto roku podľa neho skokovo stúpli až na úroveň 235 USD za tonu.

K výraznému rastu zásadne prispelo Rusko, ktoré od polovice februára významne zvýšilo exportné clá na pšenicu. Ďalšie zvýšenie ciel ohlásilo na marec a zachovať ich chce najmenej do roku 2022.

Tiež riaditeľ SZPCC spomína,že neutícha záujem o pšenicu z Číny. Áno, dobre čítate z Číny. Rast dopytu zvyšuje cenu u európskych obchodníkoch. Tak pekári často krát nakupujú lacnú pšenicu z Ázie. V marci 2021 sa očakáva ďalší cenový rast obilia až o 25% a prognózy predpovedajú dramaticky vysokú cenu obilia minimálne do novej úrody.

„Cena pšenice a z nej vyrobenej múky výrazným spôsobom ovplyvňuje produkčné kalkulácie pekárov, cukrárov i cestovinárov. Ak cena pšenice do konca mesiaca neklesne pod 200 USD za tonu, budú musieť ceny výrobkov z nej zdražieť. Pekári totiž aktuálne fungujú doslova na hrane a bez akejkoľvek pomoci štátu,“ vysvetlil Lapšanský.

Zdroj : https://www.dnes24.sk/zla-sprava-chlieb-a-pecivo-budu-drahsie-stat-sa-na-pekarov-vykaslal-nemaju-na-vyber-383237?fbclid=IwAR15TOFetGSYke5bSihoLD7gf16emo4HgkCuEZcwmTK6XjwDxpuTmYYaBLs

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu