Pod úpätím štítov Belanských Tatier sa nachádza rázovitá obec Tatranská Javorina. V každom jej kúte môžeme nájsť pohľady oslavujúce dušu dookola  rozprestierajúcej sa  Tatranskej prírody.

Roku 1879 kúpilo javorinský revír pruské knieža Kristián Kraft Hohenhole a premenil túto osadu na dych berúci kúsok zeme.

Napriek tomu, že gróf Hohenhole pochádzal z vtedajšieho Pruska (dnešné Nemecko)sa usadil v Javorine. Niet sa čomu čudovať, že Grófa tak zaujal malinký podtatranský majer.  Výhľady na štíty Tatier mu tak učarovali, že  tu dal postaviť Poľovnícky zámoček a Kostol svätej Anny.

gz (1 of 1)zped 2 (1 of 1)marnica (1 of 1)

Pohľad na kostol Sv. Anny, priľahlý cintorín a márnicu

Kostol svätej Anny sa začal stavať roku 1931 a o rok už bol dokončený. Je jedinečným spojením drevenej ľudovej architektúry s prvkami  nórskeho „dračieho štýlu“,  ktorý nikde inde na Slovensku neuvidíte. Kostolík dali zasvätiť sv. Anne – patrónke lesných pracovníkov.

Poľovnícky zámoček sa postavil v rokoch 1883-1885. Na mieste s výhľadom na Belianske aj Vysoké Tatry zároveň. Dnes slúži hlavne na reprezentačné účely prezidentov Slovenskej Republiky. Otvorený je iba každé 3 mesiace. Zámoček aj jeho vybavenie si zachovalo svoju podobu dodnes. Môže sa pýšiť vlastnením ďalekohľadu od Mníchovského optika Jacoba Merza, tiež  loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí.

SR Tatry zámoček Hohenlohe prezident Kiska otvorenie_POX

09-11-1400x933

Lovecký zámoček Hohenhole

V tesnej blízkosti zámočku sa nachádza aj luxusný prezidentský hotel Montfort. Netradičná poloblúková stavba, v ktorej interiéry sú  krištáľové lustre a drevorezbou zdobené stropy, si  pamätá  mnohé  návštevy významných hostí a politických špičiek z 20 storočia.

1_pwh-7107_ 230639816

Prezidentský hotel Montfort ****

Hotel ma vlastnú pompéznu reštauráciu, kaviareň, salóniky, luxusné wellness a samozrejme tradičnú slovenskú izbu s folklórnymi dekoráciami.

Obec a jej okolie malo vždy svoju rázovitosť, ktorú vidíme v jej kultúre, ľudovej architektúre a krojoch.

Príďte navštíviť pamiatky, alebo si vychutnať večeru v Hoteli Montfort a nechať sa očariť zážitkom pod úpätím hôr v jedinečnom spojení histórie, luxusu a folklóru. Či už v letných mesiacoch za prítomnosti žurčiaceho potoka a voňavých rozkvitnutých lúk, alebo v zimnej atmosfére čerstvo napadaného vŕzgajúceho snehu pod nohami.

Zdroj :

Text : https://www.hotelmontfort.sk/o-hoteli/montfort-hohenlohe/

Fotografie kostola, márnice : archív redaktorky : Paulína Mazureková

fotografie Loveckého zámočku : https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/muzea-a-galerie/lovecky-zamocek-hohenlohe-tatranska-javorina/

fotografie Hotela Montfort : https://www.hotelmontfort.sk/

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu