Všetkým sa nám už minimálne raz potvrdilo, že plný šatník oblečenia nemusí znamenať, že si máme v skutočnosti čo obliecť. Prečo je to tak, keď jednotlivé kúsky oblečenia na nás zo skrine takmer padajú?

Odpovedí môže byť viac. Oblečenie, ktoré máme v šatníku si jednoducho nevieme predstaviť obliecť, čo by nám ani nenapadlo pri jeho kúpe. Vtedy sme si predstavovali ako ho neustále nosíme, keďže išlo o aktuálne trendy oblečenie. Ďalším dôvodom môže byť, že sa postupným nosením stratila jeho kvalita a necítime sa v ňom pohodlne.

Nechceme si obliecť rýchlu módu, ale aj tak ju nakupujeme. Prečo? Najčastejším dôvodom je lákavá cena. Obrovské výpredaje v obchodných reťazcoch, pri ktorých si povieme, že môžeme veľa ušetriť a často nakúpime aj oblečenie, ktoré sme pôvodne vôbec nechceli a v skutočnosti ho ani nepotrebujeme. Týmto spôsobom nakupovania sa nám v šatníku hromadí oblečenie úplne zbytočne.

Dopady „fast fashion“

Nakupovanie „fast fashion“, rýchlej módy, má obrovské dopady, ktoré mnoho ľudí nepozná a možno práve kvôli tomu často bezhlavo nakupujú. Jedným z nich je dopad na zdravie ľudí, ktorí toto oblečenie šijú v rozvojových krajinách za veľmi nízku cenu a často v nie práve najlepších podmienkach. Nezanedbateľný je aj negatívny vplyv na životné prostredie, keďže textilná výroba patrí medzi najviac znečisťujúce odvetvia. Ďalej je tu dopad na naše peňaženky. Nekvalitné materiály spôsobujú rýchle zničenie oblečenia a tak si kúpime ďalšie. Nákupom lacného oblečenia môžeme mať pocit, že ušetríme, no v skutočnosti, za „fast fashion“ platíme veľa.

Postupne k „slow fashion“

Pozadie rýchlej módy vôbec nie je vôbec ružové, čo poviete. Našťastie, na módnom trhu si už dnes môžeme vybrať oblečenie, ktoré je jej pravým opakom. „Slow fashion“ dbá na životnosť oblečenia a tým aj na životné prostredie. Vyrába sa z kvalitných materiálov a je charakteristické nadčasovými vzormi a strihmi, ktoré za jednu sezónu nevyjdú z módy.

Okrem toho sa pri výrobe pomalej módy dodržiavajú všetky bezpečnostné podmienky, venuje sa pozornosť právam zamestnancov a ich zdravotným štandardom.

„Slow fashion“ nám jasne hovorí, aby sme spomalili a uvedomili si, že nepotrebujeme každý rok kompletne obmeniť šatník o najnovšie kúsky oblečenia. Posolstvom pomalej módy je nakupovať iba to oblečenie, ktoré naozaj potrebujeme a budeme skutočne nosiť. Pomalá móda nás vracia ku kvalite a hodnotám.

Iste, za takéto oblečenie zaplatíme o čosi viac, ako za aktuálne výpredajové v reťazcoch. Avšak vieme, že platíme za originalitu, ktorá nám pristane, ľahko sa kombinujevždy vynikne. Podporujeme výrobcov, často lokálnych, nosíme skutočne kvalitné oblečenie, ktoré nám vydrží niekoľko rokov, je vyrobené ekologicky, s ohľadom na životné prostredie a v dobrých podmienkach.

„Slow fashion“ má rôzne formy

Na slovenskom a českom trhu nájdeme veľa značiek, ktoré vyrábajú udržateľnú módu, takže obliecť sa originálne a pritom s ohľadom na životné prostredie, nie je žiadny problém. Existujú tiež ďalšie alternatívy nakupovania, pri ktorých podporíme myšlienku pomalej módy. Oblečenie, ktoré už nechceme nosiť si môžeme medzi priateľmi vymienať, alebo si ho môžeme doma so štipkou kreativity prerobiť. „Slow fashion“ podporíme aj nakupovaním v secondhandoch, v ktorých často môžeme nájsť módne poklady. V neposlednom rade je tu možnosť oslovenia módneho dizajnéra, ktorý nám ušije oblečenie podľa predstáv s prívlastkom originality.

Ako môžeme kráčať so „slow fashion“?

• Kontrolujme materiály oblečenia a vyberajme si tie, ktoré sú vyrobené z organickej bavlny, recyklovateľných alebo obnoviteľných materiálov.
• Oblečenie nakupujme iba vtedy, keď ho skutočne potrebujeme.
• Hľadajme lokálnych výrobcov udržateľného oblečenia. Začnime ešte dnes.
• Vzdelávajme sa v oblasti „slow fashion“.
• Oblečenie, ktoré už nechceme, nevyhadzujme. Prerobme si ho, ponúknime ho priateľom alebo ho niekomu darujme.

Zmeniť návyk častého nakupovania z obchodných reťazcov nemusí byť vôbec ľahký. Avšak nemusíte teraz vyhodiť všetko oblečenie, ktoré máte a nakúpiť si nové. Na začiatok úplne stačí, ak si pri svojom ďalšom nákupe zvážite, či daný kúsok skutočne potrebujete a budete venovať pozornosť jeho zloženiu. Už tým urobíte prvý krok ku „slow fashion“.

Zdroj: ecohero.sk/rychla-moda/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu