Prinášame vám rozhovor s miestnym nadšeným krajinárskym fotografom.

Marek Kopnický je fotograf spod Tatier. Je rodákom z obce Spišský Štvrtok, dnes býva a pracuje v Poprade. Krajinárskej fotografii sa venuje ako hobby. S jeho fotografiami už zožal veľa úspechov.

Aký moment vás priviedol k fotografii? Viete popísať spomienky na toto
životné obdobie ?

Ak sa dobre pamätám, bolo to v roku 2012, keď som začal uvažovať o digitálnom fotoaparáte, z časti aj do práce, kde ho bolo niekedy treba. V tej dobe ešte smartfóny fotografovali oveľa slabšie. Náhodou som dostal ponuku na kúpu základnej zrkadlovky canon eos 450D a už sa to začalo. Mal som kamarátov ktorí sa venovali fotografii a zároveň ma inšpirovali v tvorbe. Na Slovensku máme nádhernú prírodu a naozaj dobrých fotografov, ktorí sa venujú krajinárskej fotografii. Začal som častejšie chodiť do prírody, skôr vstávať a vyhľadávať lokality na východ a západ slnka. Vstúpil som aj do miestneho foto-klubu FOP-fotografia očami podtatrancov.

Vaše fotografie majú prirodzený dynamický rozsah. Sú veľmi prirodzené. Je to pre vás priorita ? Dnes sa veľa krajinárskych fotografov vďaka prehranému nastaveniu farieb a kontrastov približuje až k surrealizmu.

Áno, snažím sa držať reality pri vyvolávaní (v PC), aj keď sú určite fotky, ktoré sa mi farebne páčia a sú evidentne upravené za hranou reality. Osobne sa ale snažím držať na uzde, aj keď sa mi to tiež nie vždy podarí.

Fotografujete aj iné témy, ako je krajina ?

Fotografujem všetko možné, interiér, predmety, sem tam dokumentujem nejakú akciu, ale najradšej fotím v prírode, teda krajinu.

Akú techniku používate ?

Momentálne používam techniku SONY, začínal som s fotoaparátom CANON, ale podľa mňa na technike nezáleží. V podobných cenách sú podobné produkty a je jedno, či je to SONY, NIKON, CANON atď. Každý si môže kúpiť, čo mu najviac pasuje, s čím sa mu dobre fotografuje.

V čom je krajinárska fotografia náročnejšia oproti štúdiovej ?

Krajinárka fotografia je o trpezlivosti, treba byť v správny čas, na správnom mieste. Veľa krát treba dlho čakať v chlade, pred východom slnka a vôbec sa to nemusí podariť. V štúdiu máte všetko pod kontrolou, tam to bude viac o skúsenostiach, vôbec by som netvrdil, že je to ľahšie ako krajinárska fotografia, či sa už jedná o produktovú fotografiu, alebo o fotografovanie portrétu. Celkovo mám s portrétnou fotografiou najmenšie skúsenosti, takže toto by bolo pre mňa momentálne najťažšie fotenie.

Z ktorého miesta/ktorý výhľad najradšej fotografujete ?

Moje obľúbené miesto, je okolie Spišského hradu, je to aj pre jeho ľahkú dostupnosť, často chodím okolo aj z pracovných dôvodov a vždy sa rád zastavím aj bez fotoaparátu. V budúcnosti by som sa chcel viac venovať vysokohorskej fotografii, v náročnejších túrach mi ale momentálne bráni zranenie kolena.

Používate filtre priamo na objektív, či všetko dodatočne upravujete v PC ?

Používam len ND filter, na predĺženie expozície. To je, keď chcete mať napríklad rozmazané mraky na oblohe, pridá to zaujímavý efekt. Niekedy používam aj polarizačný filter, ktorým filtrujem odlesky na hladine jazera, alebo rieky. Doporučujem aj prechodové filtre, tie ale zatiaľ nepoužívam.

Aký PC program používate na post-processing ?

Čo sa týka programov na úpravu, na základné úpravy používam Adobe Lightroom, na zložitejšie úpravy kombinujem s Adobe Photoshop.

Akú radu by ste dali začínajúcemu fotografovi ?

Začínajúcemu fotografovi by som poradil, aby zbytočne neinvestoval veľa peňazí do techniky, na začiatok naozaj stačí napr. základná zrkadlovka, alebo kompakt s APSC čipom. Aby si naštudoval základy ovládania fotoaparátu ako je expozičný trojuholník, základy kompozície, aby sa naučil používať statív, ale najmä veľa fotil.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov. Veríme a prajeme si aby v našom kraji sa nachádzalo čoraz viac ľudí s láskou k našej prírode a krajine ako takej.


web marekkopnicky.sk

Facebook Marek Kopnický Photography and Printing

Instagram marekkopnicky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu