Pomodoro nie je iba paradajkový základ, ktorý dávame na pizzu. Ide o techniku, ktorá nám má poskytnúť čo najväčšiu koncentráciu a produktivitu v našom pracovnom režime. Práve v období homeoffice, kedy je pre nás stále ťažšie prinútiť sa naplno pracovať a využiť všetku svoju kreativitu, je veľmi dôležité dodržiavať režim a držať sa časového manažmentu. O čo teda ide v technike Pomodoro?

Túto techniku vymyslel Francesco Cirillo už v 80. rokoch 20. storočia. Podstatou techniky Pomodoro je fakt, že ľudská myseľ sa dokáže plne sústrediť iba niekoľko minút vkuse. Ak si po uplynutí určitého časového úseku nedoprajeme pravidelné prestávky, naša koncentrácia klesá a mentálna únava nad nami naplno preberá kontrolu.

25 minút práce, 5 minút oddychu

Základným pravidlom techniky Pomodoro je nastaviť si čas na 25 minút práce, po ktorých nasleduje 5 minút oddychu. Jeden pracovný 25 minútový úsek sa nazýva „pomodoro“. Po 4 takýchto „pomodorách“ nasleduje dlhšia 15 – 20 minútová prestávka. Dokopy tak pracujeme 100 minút a oddychujeme 15 minút. Náš pracovný cyklus sa teda bude skladať zo 4 kôl.

  • 1. kolo: 25 minút práce, 5 minút prestávka
  • 2. kolo: 25 minút práce, 5 minút prestávka
  • 3. kolo: 25 minút práce, 5 minút prestávka
  • 4. kolo: 25 minút práce 5 minút prestávka
  • 15 – 20 minútová prestávka
zdroj: pixabay.com

Pri prepočítaní na hodiny zistíme, že jeden takýto pracovný cyklus nám zaberie skoro 2 hodiny z pracovného času. Ak teda pracujeme 8 hodín, pomodoro cyklus by sme mali zopakovať približne 4 krát.

Vypnutie mysle alebo 5 minútový pohyb

Ak si spomínate na „malé“ prestávky počas vyučovania na základnej škole, iste viete, že aj za 5 minút sa toho dá stihnúť veľa. Využite preto čas medzi jednotlivými „pomodoro“ kolami na čo najefektívnejšie zrelaxovanie tela a mysle. Môžete si pustiť hudbu, zavrieť oči a len tak sa túlať vo svojich upokojujúcich myšlienkach. Určite by ste však nemali myslieť na nákupný zoznam, ktorý vám leží v peňaženke alebo na rannú hádku so svojou polovičkou. Uvoľnite sa a užívajte si plynutie oddychových minút.

Ešte ideálnejšou formou prestávky je 5 minútový pohyb. Postavte sa zo svojho pracovného miesta a zacvičte si pár jednoduchých cvikov na natiahnutie stuhnutého svalstva. Verte, že vaše telo vám večer po práci poďakuje. Ak pracujete z domu a váš pracovný outfit tvoria tepláky, môžete si vymyslieť pracovný tréningový plán, do ktorého zakomponujete cvičenie tabata: vytvorte si plán so 4 cvikmi a časovač nastavte na 20 sekúnd. Podstatou tabaty je 20 sekundové cvičenie pri vysokej intenzite a 10 sekundová pauza. Takto stihnete rozhýbať telo vo 8 kolách za 4 minúty, a kým začnete ďalšie pracovné „pomodoro“ kolo, máte 1 minútu na vydýchanie a skoncentrovanie sa.

zdroj: pixabay.com

Opakovanie robí majstra a vytvára návyk

Aby bola táto technika efektívna, je potrebné opakovať ju niekoľko dní. U každého človeka je vytvorenie návyku individuálne. Samotný Francesco Cirillo je však presvedčený o tom, že výsledky sa dostavujú veľmi rýchlo a zmeny v pracovnom výkone je vidieť už za 2 dni. Na aplikovanie Pomodoro techniky sú potrebné len 2 veci: časovač (v mobile, hodinkách alebo online) a odhodlanie.

Tak čo, skúsite si uvariť produktívny pracovný čas aj vy?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu