Ak sa vyberiete z Popradu smerom na Liptov, vyhlásenú Dedinu roka 2007 – Liptovskú Tepličku, by ste určite nemali minúť. Táto obec dokonca získala aj Cenu Slovenskej republiky za krajinu v roku 2014. Viete čím už dlhoročne láka zvedavých turistov? Nájdete v nej 400 pivničiek ako z Tolkienových fantasy príbehov o Pánovi prsteňov.

Pivničky svojím zjavom, veľkosťou a rozložením na rozsiahlej časti trávnatého svahu veľmi kúzelne pripomínajú slávny kinematografický Hobbiton na Novom Zélande. 

Síce už majú dlhé desaťročia za sebou, väčšina z nich je stále funkčných a po celý rok udržujú stabilné teploty okolo troch až piatich stupňov Celzia. Vďaka ideálnej teplote pivničky primárne slúžia na úschovu zemiakov a inú zeleninu.

Ich vrchná časť je pokrytá strieškou z guľatiny, na ktorej rastie zelený porast. Pivničky sú 2,5 až 3 metre hlboké a majú hruškovitý tvar. Znamená to, že smerom k vrchu sa zužujú a dole v najširšej časti majú miesto až na 30 vriec zemiakov. Boli vyhĺbené do vápenca, ktorý im tiež napomáha udržiavať vhodnú klímu po celý rok.

Niektoré z nich noví majitelia zrekonštruovali, opravili striešky aj vnútorný priestor. Liptovská Teplička má záujem o ich zachovanie, keďže ide o skutočne zaujímavý unikát.

Fotky ako zo Zélandu

Ak sa vyberiete smerom na Kráľovu hoľu či inou turistickou trasou, alebo len kvôli zvedavosti stojí za to navštíviť toto jedinečné miesto. Pivničky pôsobia najkrajšie v období, keď sa zazelená tráva, teda od jari až do jesene. Vtedy si môžete urobiť krásne fotky pri „hobitích norách“ ako by ste boli na Zélande. Ak by ste chceli nakuknúť aj do vnútra pivničky, budete mať možnosť, keďže niektoré z nich sú dokonca otvorené.

Dnes sa stávajú čoraz obľúbenejšie

História pivničiek nie je presne známa, keďže dokumenty o ich vzniku, bohužiaľ, zhoreli v archíve v Liptovskom Hrádku. O pivničkách sa vie asi toľko, že ich umiestnenie bolo zámerne mimo dediny, aby to, čo v nich bolo uložené, bolo chránené pred prípadným požiarom. Bola to chytrá stratégia obce s typickou drevenou architektúrou, vďaka ktorej bola vždy nádej, že sa niečo uchová.

Zaujímavé je, že dnes si ľudia znovu akoby začínali viac vážiť to, čo si dopestujú sami, pričom je veľkou výhodou vlastniť takúto pivničku. Je to tak, keďže v obchodoch často nenájdeme takú kvalitu ovocia a zeleniny, akú by sme si priali.

Starosta obce Lipotovská Teplička uvažuje nad tým, že by niektoré z nich obec prenajala, keďže o ne prejavujú záujem aj niektorí Popradčania. „Mať pivničku na Tepličke je v podstate prestíž,“ uviedol starosta pre Webnoviny.sk. Potvrdil tak, že v súčasnosti sa ľudia vracajú k tomu, čo bolo dobré, a teda aj k pivničkám.

Ak by ste pokračovali smerom na Liptov a spoznávali ďalšie krásy liptovskej prírody, prenocovať a súčasne si užiť veľkú zábavu v aquaparku môžete v Holiday Village Tatralandia v Liptovskom Mikuláši.

Zdroje text a foto:

https://www.webnoviny.sk/slovensko-ocenilo-top-krajinu-2014-nachadza-sa-na-liptove/

https://www.webnoviny.sk/obrazom-v-liptovskej-teplicke-maju-jedinecne-pivnicky/

bit.ly/3sS6Fz2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu