V lete vodopád, v zime ľadopád Chrastianska šikľavá skala sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Hornád, neďaleko obcí Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom. Miesto je známe ako jeden z najkrajších vodopádov a ľadopádov na Slovensku, keďže vodopád siaha až do výšky 14 metrov, pričom jeho šírka dosahuje neuveriteľne dlhých 25 až 30 metrov. Tento mohutný prírodný skvost si určite nenechajte ujsť!

Šikľavá skala patrí do územia európskeho významu Vápencov v doline Hornádu, keďže ide o cenné vápencové a flyšové lokality v okolí Hornádu. Svojou polohou spadá do oblasti Slovenského rudohoria. Dostanete sa tu po lúčnej rovinatej ceste spájajúcej Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom.

Tento vodopád a ľadopád, ktorý pramení z obrovskej vápencovej skaly, vytvára pramenisko s názvom Lesanka, o ktorom dokonca kolujú rôzne povesti. Lesanka steká po mohutnej a strmej vápencovej skale nad rozsiahlym previsom do bývalého koryta rieky Hornád.

Stará povesť hovorí, že pramenisko je nazývané podľa lesnej víly, ktorá ho stráži a je jeho patrónkou. Hovorí sa, že keď sa Lesanka dotkne svojimi rukami tejto vody, tá dostáva liečivé účinky. Lesanka sa zjavuje vraj hlavne v noci.

Pôsobivá zimná výzdoba

V zimnom období vodopád zamŕza a vytvára krásnu scenériu pôsobivých mohutných ľadových stien, útvarov, stĺpov a cencúľov. Neuveriteľný pocit sa vám naskytne vtedy, keď pod samotný ľadopád vkročíte. Vytvára jaskyňu, z ktorej môžete z blízka pozorovať nádherné prírodné ľadovcové útvary. Šikľavú skalu je ideálne navštíviť v zime, keďže prekrásne ľadové steny ohromných rozmerov vás určite nenechajú chladnými. Ak budete mať šťastie, možno uvidíte aj zopár odvážnych ľadolezcov, ktorí sa rozhodli vyliezť po ľadopáde.

Pozor však na odmäk a oteplenie aj v zime, vtedy sa pod ľadopád radšej nepribližujte, keďže ľadové kusy môžu počas teplejších dní začať padať.

V lete prírodná sprcha

V letnom období zo Šikľavej skaly zase steká voda, ktorá tvorí zaujímavý a na šírku rozsiahly vodopád. Počas horúcich letných dní, si odvážnejší môžu dopriať aj osviežujúcu prírodnú sprchu. Vodnatosť vodopádu je celkom stabilná, hoci ju ovplyvňuje výdatnosť zrážok počas jednotlivých ročných období. Ideálne urobíte, ak sa v lete vybavíte nepremokavou obuvou, keďže okolie tvorí mokrejšie podložie.

Zdroje text a foto:

https://www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-galmus-unikatni-siklava-skala-video/?action=2

https://draciastopa.sk/siklava-skala/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu