Hlavnou myšlienkou bikesharingu (verejných bicyklov) je bicykel si požičať, premiestniť sa tam, kde potrebujete a bicykel pekne odložiť. O systém požičiavania si bicyklov je stále väčší záujem a pomaly sa dostáva aj do menších miest. V rámci Popradu sa na takýchto bicykloch môžete previezť už dlhšie. Na verejnom bicykli sa od dnes povozíte aj vo Svite a okolí. Vyskúšajte jeden z 50 bicyklov, ktoré budú pre sviťanov k dispozícii medzi prvými!

Stručná história bikesharingu

Systém verejných bicyklov sa prvý krát objavili v Amsterdame v roku 1965. Program známy ako Witte Fietsen maľoval bicykle na bielo a umiestňoval ich do ulíc na verejné použitie. Bicykle neboli pod zámkom a boli k dispozícii bez poplatkov. Veľa bicyklov bolo po spustení programu poškodených a odcudzených, čo nakoniec celý projekt verejných bicyklov v tom čase odsúdilo na neúspech.

V 90. rokoch 20. storočia záujem o verejné bicykle vzrástol. Bicykle boli špeciálne navrhnuté do mestského prostredia a prevádzka bola možná len vo vyhradenej časti mesta. Z požičiavacej stanice ste si ho mohli vypožičať vložením určenej mince. Presne tak, ako nákupný košík v supermarkete. Dnes je pohyb zdieľaných bicyklov a staníc monitorovaný on-line diagnostikou. Bicykel má palubný počítač a GPS a GSM komunikátor. Stanice majú GSM a sú vybavené solárnym zdrojom energie. Bicykel môžete nechať zamknutý aj mimo stanice a ako voľný ho nájdete aj cez on-line mapu v mobilnom telefóne.

Verejné bicykle na Slovensku

Prvý projekt verejných bicyklov na Slovensku pod názvom Biele bicykle spustilo združenie BicyBa 21. septembra 2001 v Bratislave. Bicykle boli voľne dostupné a nezamykali sa. Nebol to dobrý nápad. Bicykle sa pre vandalizmus a krádeže z ulíc Bratislavy veľmi rýchlo vytratili. Ďalší oficiálny systém zdieľaných bicyklov mesto spustilo až v roku 2018. Funguje dodnes. Postupne sa systém zdieľaných bicyklov začal objavovať aj v ďalších väčších a menších mestách na Slovensku. V roku 2014 sa s projektom Kežmarok na dvoch kolesách zapojilo aj mesto Kežmarok. Prevádzka bola založená na starších opravených bicykloch a fungovala na systéme Open Source Bike Share.

pohľad na Tatry a mesto Svit

Po viac ako dvojročnej snahe už aj vo Svite

Mesto Svit sa stále snažilo o rozvoj cykloturizmu a prepojenie cyklotrás v okruhu Svit – Poprad – Spišská Teplica. Po viac ako dvojročnej snahe sa prepojenie podarilo! Od14. mája 2021 sa vereným bicyklom môžete povoziť už aj vo Svite a jeho okolí. Bikesharing sa spúšťa pod taktovkou spoločnosti Antik Telekom, s.r.o. Podrobné informácie ako začať a kde všade verejný bicykel použiť nájdete na stránke www.verejnybicykel.sk. Verejné bicykle budú slúžiť na bežnú prepravu po meste, spoznávanie blízkeho okolia a v neposlednom rade na upevňovanie vášho zdravia. Mesto Svit sa tak zaradí medzi mestá, ktoré sa snažia vytvárať čo najlepšie podmienky pre  športové aktivity, zlepšovať kvalitu života svojich obyvateľov, držať krok s dobou a stať sa moderným a pokrokovým miestom pre život.

Zdroje:

stránka svit.sk

wikipedia.org

smartcitiesdive.com

Fotografie:

ilustračné, unsplash.com, stránka svit.sk

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu