Lezci sa konečne dočkajú. Po rokoch plánovania a trasovania bude aj v našich veľhorách ferrata. Kde si lezci prídu na svoje?

Milovníci lezenia sa majú na čo tešiť. Už v lete by totiž mala byť via ferrata aj vo Vysokých Tatrách. Turistická trasa bude v Priečnom sedle. „Podľa rozhodnutia je to náhradné riešenie za pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline, ktoré nebolo schválené z dôvodu druhovej ochrany prírody (migračná trasa chránených živočíchov). Ferrata bola práve v Priečnom sedle navrhnutá kvôli tomu, že existujúci turistický chodník do sedla vedie náročným terénom a vybudovaním zaistenej cesty via ferrata by sa stal bezpečnejším a rýchlejším,“ uvádza Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry na svojom webe.

Trasa je známa

Ferrata by podľa plánov Klubu slovenských turistov mala uzrieť svetlo sveta v priebehu júna až augusta tohto roku. Bude jednosmerná v smere z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny s približnou dĺžkou 450 metrov a s výškovým rozdielom z Malej Studenej doliny cca. 150 metrov a z Veľkej Studenej doliny s výškovým rozdielom cca. 80 metrov. V smere od Malej Studenej doliny je zaistená cesta v oblasti výstupu do Priečneho sedla navrhovaná paralelne s existujúcim turistickým chodníkom (žltá značka ), z pravej strany po kompaktnej skale. V smere z Veľkej Studenej doliny je zaistená cesta navrhovaná po skale naľavo od turistického chodníka, kadiaľ v minulosti viedol dnes už neexistujúci chodník zabezpečený reťazami. V spodnej časti však nebude zaistená cesta prechádzať žľabom, ale skalou,“ uvádza Klub slovenských turistov v materiáloch.

via ferrata, Priečne sedlo, Vysoké Tatry
http://kst.sk/

Let vrtuľníkom

Istiace lano sa bude ťahať po celej dĺžke cesty. Materiál na ferratu vyvezie vrtuľník a pôjde pritom len o jeden let. Ostatný materiál bude treba ponosiť pešo.

Turistická trasa bude značená značkami a označená tabuľami v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku. Nebude chýbať informácia o jednosmernosti trasy a odporúčanie používania ferratového setu. Milovníci lezenia si na svoje prídu len v období od 15. júna do 31. októbra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu