Slovo prokrastinácia je často spájané výlučne s negatívnymi asociáciami. Spája sa v ňom lenivosť, neochota, lajdáctvo a ignorovanie povinností. V skutočnosti však môže byť prokrastinácia aj prínosným trávením (nie voľného) času, a odloženej, neskôr vykonanej, práci môže prispieť ku kvalite. Pokojný a oddýchnutý človek predsa urobí svoju prácu precíznejšie, s radosťou a k svojmu celkovému dobrému pocitu. Ako teda môže vyzerať pozitívna stránka odkladania povinností na [po(po)]zajtra?

Aj pri odkladaní pracovných a školských povinností sa toho môžeš veľa naučiť

Pracovné a školské povinnosti sú hnojivom pre vypestovanie si kvalitnej prokrastinácie. Neznamená to ale, že ak odložíš všetky úlohy na neskôr, nemôžeš sa nič nové naučiť. Určite sú oblasti, ktoré ťa zaujímajú. Venuj svoj čas učeniu sa nových vecí, vyhľadávaj si informácie na internete, rob si poznámky, čítaj náučné knihy a uč sa to, čo ťa naozaj zaujíma formou, aká ti najviac vyhovuje. Zriaď si teda domácu „školu hrou“ a nájdi v sebe toho prvotriedneho študenta, ktorí sa dokáže naučiť všetko, čo ho zaujme.

zdroj: pixabay.com

Čítaj, čítaj, čítaj

Prečítať veľký obsah textu za krátky čas je základnou superschopnosťou rýchločitateľov. Priemerná rýchlosť čítania je 150 až 250 slov za minútu. Vysokoškolák číta prirodzene rýchlejšie ako žiak základnej školy, avšak bez samostatného tréningu sa nedostane ku číslu 400 slov za minútu, čo je údajom pre rýchločítanie. Pri klasickom pomalom čítaní sa porozumenie textu pohybuje okolo 80 %, pri rýchločítaní môže byť toto percento vyššie, ale pozor, aj nižšie. Bežným spôsobom rýchleho čítania je totiž preskakovanie slov, musíš sa však naučiť nepreskakovať tie najdôležitejšie, ktoré nesú informácie o danej téme, ktorú sa učíš. Rýchločítanie si vytrénuješ iba jediným spôsobom – čítaním. Prečo čítaj, čítaj a ešte raz čítaj, a nikdy neľutuj prečítanú knihu namiesto prečítaného učiva či tabuliek.

zdroj: pixabay.com

Ak to myseľ nezvláda, zabav ruky

Veľké množstvo školských a pracovných povinností je záťažou pre myseľ a nie raz môžu spôsobovať bolesti hlavy. Ak máš pocit plnej hlavy a potrebuješ vypustiť niektoré myšlienky, ktoré bránia vstupu nových, zamestnaj svoje ruky a hlavu vypni. Ručné práce ako háčkovanie, vyšívanie, maľovanie alebo výroba handmade výrobkov je skvelým spôsobom, ako produktívne využiť čas. Keď si k tomu pustíš svoju obľúbenú hudbu, ver, že všetka práca ti neskôr pôjde od ruky a stihneš ju aj tesne pred deadlinom. Ak sa z vyrábania pekných vecí stane tvoja denná rutina, môžeš si šikovne našliapnuť na novú záľubu, ktorá sa často môže preklopiť aj do malého biznisu a prinášania radosti iným ľuďom.

zdroj: pixabay.com

Zdravie na prvom mieste v hodnotovej tabuľke

Keď sa všetky tvoje ťažké myšlienky presunuli pri ručných prácach do rúk, je na čase posunúť ich do celého tela, kde sa rozplynú, a tie najmenej dôležité a negatívne sa úplne stratia, jednoducho ich z tela vyženú endorfíny. Určite veľmi dobre vieš, že endorfíny do seba dostaneš pohybom, a to je aj naša ďalšia rada a spôsob, ako vyťažiť z prokrastinácie to najlepšie nielen pre myseľ, ale aj pre telo a zdravie. Je potrebné si uvedomiť, že bezchybné fungovanie organizmu, a teda aj mozgu, dosiahneš iba pravidelnou starostlivosťou o svoje telo. Tu je na mieste ujasniť si hodnoty – zdravie by malo byť vždy na prvom mieste, aj keď ide o povinnosti spojené s pracovným alebo študentským životom. Pravidelné cvičenie, beh, ale aj tímové športy ťa dostanú do formy, a zároveň pripravia úrodnú pôdu pre nové myšlienky, nápady a kreatívne spracovanie úloh.

zdroj: pixabay.com

Príroda ti napovie, ako zvládnuť stres 

Blížiace sa deadliny sa spájajú aj s veľkým množstvom stresu, s ktorým sa musíš naučiť pracovať. Ideálnym spôsobom je vybehnúť do prírody a nasať energiu z čerstvého vzduchu, lesov a hôr, ktorá ťa nabije na najbližší týždeň. Ak máš teda niekoľko povinností, ktoré musíš zvládnuť do pondelka, určite neľutuj nedeľnú prechádzku alebo túru, pretože ti jednoznačne prinesie viac, ako bezduché sedenie pri počítači bez motivácie a s ťahaním nápadov z chlpatého koberca. Prázdna a oddýchnutá hlava je totiž najlepším parťákom pre písanie prác, vyplňovanie tabuliek a odpovedanie na emaily.

zdroj: pixabay.com

Nech už je tvoj diár akokoľvek plný, nezabúdaj na svoju psychickú pohodu a zdravie, ktoré ti zaručí dlhodobé kvalitné výsledky v práci a v škole. Vypnúť, nadýchnuť sa čerstvého vzduchu a prísť na iné myšlienky je to najlepšie, čo môžeš pre svoje vyťažené obdobie urobiť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu